|
Our Media/Results from Idaho Vandal Mike Keller Outdoor Invitational
Our Results
2015 Results - Idaho Vandal Outoor JamboreePublished by DyeStatCOLLEGE.com on Mar 28th 2015, 3:30pm
Website:Click here Licensed to University of Idaho HY-TEK's Meet Manager 3/28/2015 04:22 PM
2015 Mike Keller Invitational - 3/28/2015
University of Idaho - Dan O'Brien Comlex
Results
Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Pikes, Andrea Idaho 12.50 12.17 7.3
2 Carter, Nicole Idaho 12.78 7.3
Women 200 Meter Dash
=====================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Pikes, Andrea Idaho 25.71 26.27 3.9
2 Brouwers, Mattie Lewis-Clark 26.44 26.55 3.9
3 Walton, Wednesday Idaho 27.05 29.37 3.9
Women 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Brouwers, Mattie Lewis-Clark 59.78 61.91
Women 800 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Stanton, Holly Idaho 2:22.97
2 Fraher, Claren Gonzaga 2:25.58 2:25.76
3 Renfro, Ashlie Lewis-Clark 2:18.49 2:26.59
4 Saunders, Lauren Gonzaga 2:25.06 2:27.41
5 Urcadez, Zoe Gonzaga 2:20.65 2:29.10
6 Wilson, Tasha Lewis-Clark 2:27.00 2:31.64
7 Riley, Maggie Gonzaga 2:27.56 2:32.52
8 Stroosma, Molly Gonzaga 2:21.32 2:34.97
9 Page, Kelsie Lewis-Clark 2:38.97 2:35.50
Women 1500 Meter Run
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Stanton, Holly Idaho 4:44.14 4:47.48 2
2 Raudenbush, Halie Idaho 4:38.13 4:53.02 2
3 Evans, Amelia Gonzaga 4:46.35 4:56.29 2
4 Bush, Sophie Lewis-Clark 4:50.72 4:58.93 2
5 Balazs, Emma Idaho 4:43.28 5:00.00 2
6 Cundy, Rachel Lewis-Clark 4:45.00 5:02.38 2
7 Fraher, Alison Gonzaga 5:04.38 5:09.59 1
8 Sciocchetti, Alex Idaho 5:10.38 1
9 Evans, Olivia Gonzaga 4:52.00 5:12.37 2
10 Hewett, Taylor Idaho 5:13.00 1
11 Culver, Katy Gonzaga 4:57.29 5:13.26 2
12 Ockerse, Kayla Idaho 5:14.24 1
13 Chucka, Megan Gonzaga 5:05.34 5:15.12 1
14 Murray, Corrine Gonzaga 4:59.35 5:23.13 2
15 Albrecht, Jenny Gonzaga 5:04.86 5:29.89 1
16 Williams, Kelly Gonzaga 5:02.63 5:42.25 1
Women 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Jones, Maggie Gonzaga 9:55.00 10:13.76
2 Cundy, Rachel Lewis-Clark 10:20.71 10:22.61
3 Ginther, Ally Idaho 10:00.64 10:30.21
4 Nolan, Katrina Lewis-Clark 10:31.41
5 Mitchell, Valerie Idaho 10:00.17 10:44.97
6 Dillavou, Nicole Lewis-Clark 11:00.00
7 Thurston, Jordan Gonzaga 10:20.00 11:02.47
8 Henling, Julie Gonzaga 10:57.33 11:13.13
9 Winters, Christina Gonzaga 11:10.07 12:08.86
10 Tyson, Christina Gonzaga 11:27.83 12:16.42
-- Machleidt, Helga Idaho DNF
-- Butterworth, Alycia Idaho DNF
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Walton, Wednesday Idaho 65.45 68.63
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Idaho 'A' 4:19.17
1) Balazs, Emma 2) Ginther, Ally
3) Raudenbush, Halie 4) Hewett, Taylor
2 Gonzaga 'A' 4:07.08 4:25.02
1) Riley, Maggie 2) Jones, Maggie
3) Stroosma, Molly 4) Fraher, Claren
3 Gonzaga 'B' 4:07.08 4:26.43
1) Saunders, Lauren 2) Williams, Kelly
3) Urcadez, Zoe 4) Murray, Corrine
4 Gonzaga 'C' 4:07.08 4:45.38
1) Chucka, Megan 2) Henling, Julie
3) Culver, Katy 4) Evans, Olivia
Women High Jump
==========================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Ketcham, Audrey Washington S 1.78m 1.75m 5-08.75
2 Holmes, Lateah Washington S 1.71m 1.70m 5-07.00
3 Peterson, Katelyn Idaho 1.79m 1.65m 5-05.00
Women Long Jump
===============================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 White, Essence Washington S 5.49m 5.59m 4.9 18-04.25
2 Dean, Katie Washington S 5.76m 5.38m 4.9 17-08.00
3 Hogan, McKenna Washington S 5.51m 5.24m 6.1 17-02.25
Women Triple Jump
===============================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Eruwa, Faith Idaho 12.32m 10.91m 5.9 35-09.50
Women Shot Put
==========================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Pardo, Ana Unattached 14.72m 14.26m 46-09.50
2 Chaney, Erica Unattached 14.10m 14.25m 46-09.00
3 Winder, Adara Idaho 14.72m 13.80m 45-03.50
4 Harvey, Jada Washington S 13.14m 13.04m 42-09.50
5 Quinnett, Chloe Whitworth 12.80m 11.10m 36-05.00
6 Lynch, Crystal Spokane CC 12.37m 10.44m 34-03.00
7 Porter, Lauren Spokane CC 10.02m 10.19m 33-05.25
8 Ross, Nyirenda Spokane CC 10.67m 9.97m 32-08.50
9 Eikum, Kayla Spokane CC 9.95m 9.94m 32-07.50
Women Discus Throw
==========================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Bates, Kolcie Idaho 45.85m 42.56m 139-07
2 Chaney, Erica Unattached 48.00m 41.45m 136-00
3 Winder, Adara Idaho 45.33m 41.33m 135-07
4 Harvey, Jada Washington S 36.80m 39.69m 130-02
5 Lynch, Crystal Spokane CC 38.49m 37.53m 123-01
6 Porter, Lauren Spokane CC 32.16m 34.90m 114-06
7 Shafer, Jamila Unattached 32.75m 107-05
8 Ross, Nyirenda Spokane CC 35.74m 30.94m 101-06
Women Hammer Throw
==========================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Wardsworth, Katie Unattached 51.48m 50.07m 164-03
2 Bates, Kolcie Idaho 39.82m 130-08
3 Eikum, Kayla Spokane CC 41.06m 37.40m 122-08
4 Cooper, Lauren Idaho 33.66m 110-05
5 Silvieus, Samee Spokane CC 28.64m 24.47m 80-03
Women Javelin Throw
==========================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Ward, Celena Washington S 48.65m 43.44m 142-06
2 Feinauer, Tayler Idaho 47.47m 40.79m 133-10
3 Condon, Meighan Unattached 44.63m 36.82m 120-10
4 McDonnell, Kristen Spokane CC 39.91m 36.76m 120-07
5 Silvieus, Samee Spokane CC 36.52m 34.08m 111-10
6 Shafer, Jamila Unattached 27.60m 90-07
Men 100 Meter Dash
=====================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Carroll, Arphaxad Unattached 10.68 10.90 3.8
2 Middleton, Ian Unattached 11.63 3.8
Men 200 Meter Dash
=====================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Ayesu-Attah, Benjamin Unattached 21.30 22.49 3.9
2 Medellin, Alijah Idaho 21.95 22.78 3.9
3 Boozer, Joel Lewis-Clark 24.12 23.98 3.9
Men 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Ayesu-Attah, Benjamin Unattached 46.53 49.87
2 Styner, Jesse Lewis-Clark 51.82 53.81
3 Bonner, Kurtis Lewis-Clark 53.13 55.06
4 Matejcek, Paul Idaho 54.62 55.83
5 Whittaker, Jacob Lewis-Clark 56.99
Men 800 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Phillips, Andy Gonzaga 1:51.49 1:59.69
2 Smith, Kinsly Gonzaga 1:55.06 2:00.57
3 Pollard, Brandon Gonzaga 1:55.61 2:01.44
4 Wendle, Graham Gonzaga 1:56.78 2:01.72
5 Barrett, Nehemiah Lewis-Clark 1:57.00 2:04.25
6 Black, Christopher Idaho 2:08.34
7 Davis, Joey Lewis-Clark 1:59.35 2:09.12
8 Brunner, Daniel Unattached 2:09.95
9 Fix, Pierce Idaho 2:11.41
-- Matejcek, Paul Idaho 2:05.61 DNF
Men 1500 Meter Run
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Larson, Cody Lewis-Clark 4:00.00 4:04.31 2
2 Vargas, Santos Unattached 3:55.00 4:05.02 2
3 Choate, Morgan Idaho 3:55.00 4:05.33 2
4 McCandless, Conor Gonzaga 3:58.21 4:05.51 2
5 Goldizen, Ian Swhp TC 3:53.91 4:07.29 2
6 Ryan, Nolan Lewis-Clark 4:00.00 4:10.38 2
7 Broadhurst, Steven Lewis-Clark 3:58.06 4:11.87 2
8 Amann, Dan Gonzaga 4:00.20 4:13.39 2
9 Roche, Nick Gonzaga 3:55.70 4:13.85 2
10 Beard, Mitchell Gonzaga 4:03.78 4:15.71 1
11 Sicalo, Jerry Gonzaga 4:06.43 4:16.32 1
12 Black, Christopher Idaho 4:08.00 4:16.61 1
13 Deal, Seth Lewis-Clark 4:19.00 4:17.16 1
14 Smith, Tomislav Lewis-Clark 4:10.00 4:18.11 1
15 Barrett, Nehemiah Lewis-Clark 4:03.61 4:18.42 1
16 Davis, Joey Lewis-Clark 4:15.00 4:20.67 1
17 Lunder, Danny Gonzaga 4:00.87 4:23.04 2
18 Turpen, Cayle Idaho 4:03.00 4:23.17 2
19 Kubik, Colin Unattached 4:05.00 4:24.73 1
20 Crevelt, Dylan Lewis-Clark 4:15.00 4:25.32 1
21 Antush, Maxx Lewis-Clark 4:12.00 4:28.48 1
22 Fix, Pierce Idaho 4:29.10 1
23 Sallee, Daniel Unattached 4:25.00 4:31.97 1
Men 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Fraley, Troy Gonzaga 15:03.58 15:29.79
2 Kaderabek, Max Gonzaga 15:13.51 15:53.79
3 Pearce, Jack Gonzaga 15:48.09 15:56.69
4 Van Deynze, Braeden Gonzaga 14:42.91 16:02.23
5 Crevelt, Dylan Lewis-Clark 15:30.49 16:03.46
6 Manley, Kellen Gonzaga 15:25.76 16:25.59
7 McHan, Mike Lewis-Clark 16:23.90 16:57.32
8 Roche, Devin Gonzaga 16:05.87 17:06.72
-- Randall, Hayden Lewis-Clark DNF
-- Helbling, Cody Idaho 14:45.14 DNF
-- Day, Mickey Idaho DNF
Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Villines, Jesse Unattached 14.43 14.66 4.8
2 Thompson, Drew Unattached 15.06 15.16 4.8
3 Gerling, Blake Unattached 15.00 15.69 4.8
4 Boozer, Joel Lewis-Clark 15.94 15.94 4.8
5 Middleton, Ian Unattached 17.00 19.15 4.8
Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Villines, Jesse Unattached 52.97 55.19
2 Gerling, Blake Unattached 52.68 55.43
3 Blankenship, Quaid Lewis-Clark 57.62 61.06
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Lewis-Clark 'A' 45.02 45.83
1) Styner, Jesse 2) Blankenship, Quaid
3) Boozer, Joel 4) Parsons, Kolton
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Gonzaga 'A' 3:24.23 3:37.08
1) Pollard, Brandon 2) Wendle, Graham
3) Smith, Kinsly 4) Phillips, Andy
2 Gonzaga 'B' 3:29.05 3:45.06
1) Amann, Dan 2) Beard, Mitchell
3) Milam, Willie 4) Sicalo, Jerry
Men High Jump
==========================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Rexus, Brendan Unattached 2.05m 2.00m 6-06.75
2 Bonner, Kurtis Lewis-Clark 1.91m 1.85m 6-00.75
-- Panchol, Emmanuel Idaho 2.05m NH
Men Long Jump
===============================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Anderson, Grayson Washington S 6.08m 6.33m 4.9 20-09.25
2 Parsons, Kolton Lewis-Clark 6.43m 6.14m 6.9 20-01.75
Men Triple Jump
===============================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Panchol, Emmanuel Idaho 14.90m 14.58m 5.2 47-10.00
Men Shot Put
==========================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Medina, Juan Idaho 15.48m 14.63m 48-00.00
2 Mahama, Adam Unattached 12.00m 14.38m 47-02.25
3 Buck, Shawn Spokane CC 14.22m 14.34m 47-00.75
4 Callaghan, Jake Washington S 14.89m 13.11m 43-00.25
5 Gertsch, Sam Unattached 13.00m 12.18m 39-11.50
6 Waters, Sean Spokane CC 11.57m 10.92m 35-10.00
7 Thompson, Drew Unattached 10.76m 10.45m 34-03.50
-- Duer, Corbin Unattached 13.41m FOUL
Men Discus Throw
==========================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Brink, Cameron Washington S 49.14m 48.17m 158-00
2 Mahama, Adam Unattached 45.00m 44.30m 145-04
3 Medina, Juan Idaho 44.26m 145-02
4 Homer, Zac Idaho 41.42m 41.04m 134-08
Men Hammer Throw
==========================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Eager, Brock Washington S 55.59m 55.02m 180-06
2 Buck, Shawn Spokane CC 57.05m 51.18m 167-11
3 Trumbauer, Zach Idaho 56.33m 49.73m 163-02
4 Ames, Zach Spokane CC 46.34m 44.87m 147-02
5 Wardell, Sam Washington S 50.17m 43.55m 142-10
6 Homer, Zac Idaho 41.88m 137-05
7 Taylor, Alex Idaho 45.36m 40.54m 133-00
8 Bauman, Matthew Unattached 36.57m 40.06m 131-05
9 Brown, Amani Unattached 35.51m 116-06
Men Javelin Throw
==========================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Stevens, Kyle Washington S 68.50m 62.19m 204-00
2 Haas, Derek Unattached 64.31m 59.86m 196-05
3 Stevens, Brad Washington S 67.01m J59.86m 196-05
4 Middleton, Ian Unattached 58.34m 57.58m 188-11
5 Wilson, Taylor Idaho 54.77m 179-08
6 Hilmes, Sam Spokane CC 58.66m 54.36m 178-04
7 Day, Joey Spokane CC 62.11m 52.33m 171-08
8 Anderson, Grayson Washington S 51.63m 169-05
9 Whittaker, Jacob Lewis-Clark 51.65m 49.15m 161-03
10 Ames, Zach Spokane CC 60.39m 46.79m 153-06
Like·Comment·Share·E-mail·13385 views
|